Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę zakładu EME Aero w Jasionce

  • EME Aero jest wspólnym przedsięwzięciem (50/50) pomiędzy dwoma globalnymi graczami z branży lotniczej: Lufthansa Technik i MTU Aero Engines
  • Całkowita wartość inwestycji to 150 milionów euro do roku 2020; dzięki temu będzie to jeden z najnowocześniejszych zakładów MRO na świecie
  • Rozpoczęcie działalności planowane jest na koniec 2019 r .;
  • Planowany poziom zatrudnienia to 1000 pracowników do 2026 r.

Jasionka, 28 września 2018 – Ta data zostanie zapisana w historii firmy jako dzień inauguracji budowy jednego z największych i najnowocześniejszych na świecie zakładów świadczących usługi  MRO dla silników lotniczych Pratt&Whitney typu GTF. Tego dnia firma EME Aero dokonała symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę centrum serwisowego, które powstanie w Jasionce, niedaleko Rzeszowa. Całkowita wartość inwestycji, obejmującej centrum o powierzchni 40 000m2, wyniesie 150 mln euro.  

Prace na terenie budowy rozpoczęto w połowie czerwca 2018 roku. Teren został wyrównany, w tym celu przemieszczono ponad 60 000 m3 ziemi. Obecnie realizowane są prace nad fundamentami.   Konstrukcja budynku będzie się składać ze 160 słupów betonowych, z czego każdy będzie ważył ok. 18 ton. W sumie w trakcie realizacji inwestycji wykorzystanych zostanie ok. 2 600 ton stali i ponad 8 000 m3 betonu.  Szacuje się, że inwestycja pochłonie ponad 1 350 000 roboczogodzin.

Plac budowy, na którym wznoszone jest centrum serwisowe EME Aero obejmuje powierzchnię ok. 16 ha, co odpowiada obszarowi prawie 23 boisk piłkarskich. W przybliżeniu, prace konstrukcyjne zostaną ukończone do końca roku 2019. Zgodnie z harmonogramem, budynki zostaną oddane inwestorowi w październiku 2019, tak by na koniec 2019 r. centrum mogło przyjąć pierwsze silniki.

– „Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oznacza realizację jednego z bardzo ważnych kamieni milowych tego projektu. To właśnie z tego miejsca będziemy mogli obserwować przejście z fazy planowania do realizacji, śledząc jak budynek wznosi się z dnia na dzień”, powiedział Derrick Siebert, Dyrektor Zarządzający ds. Biznesu, Członek Zarządu EME Aero. „Dwóch globalnych liderów branży lotniczej – Lufthansa Technik i MTU Aero Engines zdecydowało się utworzyć najnowocześniejsze centrum serwisowe dla silników lotniczych z rodziny PW 1000G. Dziś realizujemy tę decyzję  i jesteśmy dumni, że mamy takie wyzwanie przed sobą. EME Aero jest kolejną firmą z sektora lotniczego, która zdecydowała się zainwestować w Polsce, na Podkarpaciu. Jest to  wyraźny sygnał potwierdzający uznanie udziałowców dla regionu Podkarpacia, jako miejsca sprzyjającemu inwestycjom. Dzisiaj, EME Aero nie tylko wmurowuje kamień węgielny pod nowe centrum serwisowe, ale również przygotowuje grunt pod najnowocześniejsze technologie, rozwiązania klasy światowej, a także pod najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.” – dodaje Pan Siebert.

– „Cieszę się, że EME Aero powstaje na Podkarpaciu, miejscu o długoletnich tradycjach lotniczych. Tutaj możemy liczyć na wykwalifikowanych pracowników, korzystne środowisko branżowe, które zna i rozumie potrzeby przemysłu lotniczego, a także na ośrodki uniwersyteckie i szkoły, które kształcą zarówno mechaników jak i specjalistów lotnictwa. Nasz zakład zostanie wyposażony w najnowocześniejszy system demontażu, montażu i testowania. To pozwoli na bardziej efektywną realizację usług serwisowania.” – mówi Dr Uwe Zachau, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych, Członek Zarządu EME Aero.

„Z ogromną przyjemnością, w towarzystwie obecnych tu przedstawicieli władz polskich i niemieckich, przedstawicieli naszych udziałowców, wszystkich osób związanych z projektem, partnerów biznesowych oraz pracowników, rozpoczynamy kilkudziesięcioletnią historię. W tym czasie zamierzamy także budować silne relacje z lokalną społecznością, szkołami oraz partnerami biznesowymi i mamy nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie będzie także uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego pod te relacje.” – dodaje Pan Dr. Zachau.

Obecny stan zatrudnienia w EME Aero to 70 osób, a docelowo będzie wynosić 1000 nowych miejsc pracy. Firma inwestuje kilka milionów euro w program szkoleniowy dla nowych pracowników, który będzie realizowany w nowo wybudowanym Centrum Szkoleniowym w Jasionce. Każde Szkolenie będzie trwało kilkanaście miesięcy i będzie realizowane zarówno w Centrum Szkoleniowym
jak i bezpośrednio w oddziałach MTU Aero Engines i  Lufthansa Technik. Centrum Szkoleniowe rozpoczyna działalność na początku października.

– „Przedsięwzięcie, dzięki połączeniu dwóch ogromnych potencjałów światowych liderów w swojej dziedzinie, przyniesie dużą wartość dodaną dla Polski. Stawiamy na zaawansowane technologicznie inwestycje, oferujące specjalistyczne miejsca pracy. Co równie dla nas ważne i co wielokrotnie podkreślono w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, kluczowe znaczenie ma nawiązanie bliskiej współpracy z lokalnymi uczelniami wyższymi oraz szkołami technicznymi – mówi wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

  – „Fakt, że tak ważny inwestor jak EME Aero rozpoczyna budowę zakładu właśnie u nas, na Podkarpaciu, pokazuje jak region wykorzystuje swój lotniczy potencjał. Tylko w samej firmie powstanie 1000 miejsc pracy, ale do tego dochodzą kooperanci w małych i średnich firmach lotniczej branży. Działalność firmy to również szeroka współpraca z naszym Portem Lotniczym. Chcemy pokazać inwestycje firmy także jako dobrą praktykę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego, współpracy instytucji regionalnych, które miały znaczący udział w przybliżaniu inwestorowi atutów tego miejsca i podejmowaniu decyzji o lokalizacji.  Warto o tym mówić. – podkreślił Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

*

EME Areo to wspólne przedsięwzięcie pomiędzy dwiema wiodącymi firmami z branży lotniczej, Lufthansa Technik AG (50%) oraz MTU Aero Engines AG (50%). Ta wspólna inicjatywa zaowocowała ideą utworzenia jednego z największych i najnowocześniejszych centrów serwisowych MRO (Maintenance, Repair, Overhaul – Obsługa, Naprawa, Przegląd) dla najnowszej generacji turbowentylatorowych silników przekładniowych (GTF)  z serii PW1000G. 

Nowoczesny obiekt zostanie zbudowany w południowo-wschodniej Polsce, w podrzeszowskiej Jasionce. Obie strony przedsięwzięcia zainwestują do 2020 roku łącznie około 150 milionów euro. Pełne uruchomienie zakładu zaplanowano na początek roku 2020 z wydajnością ponad 400 wizyt serwisowych silników turbowentylatorowych przekładniowych (GTF) z serii PW1000G rocznie.

Nowo zbudowany ośrodek będzie zatrudniał ponad 1000 wykwalifikowanych pracowników.

Informacje dla mediów:
Agnieszka Grabowska
Communications Manager
+48 17 7710 910: +48 660 479 983
e-mail: Agnieszka.Grabowska@eme-aero.com