EME Aero przekazało silnik lotniczy do celów szkoleniowych dla Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie

28 kwietnia przedstawiciele firmy EME Aero, wspólnie z przedstawicielami powiatu łańcuckiego oraz dyrekcją Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie, podpisali umowę o przekazanie silnika lotniczego, który będzie wykorzystywany w procesie edukacji na kierunku technik mechanik lotniczy. Zostanie on umiejscowiony w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego, zlokalizowanym przy Szkole w Łańcucie.

Przekazanie silnika szkoleniowego stanowi kolejny etap w procesie kształcenia przyszłych mechaników lotniczych. Pozwoli to bowiem na zdobywanie już na etapie warunków szkolnych, praktycznej wiedzy i umiejętności dotyczących serwisowania silników lotniczych.

– Uczniowie naszych klas patronackich będą mogli od teraz poznawać w praktyce zarówno dokumentację techniczną związaną z silnikiem lotniczym, jak również budowę silnika oraz niezbędne oprzyrządowanie.– mówi Derrick Siebert, CEO, Dyrektor Zarządzający ds. Biznesu EME Aero. – Jestem przekonany, że zajęcia praktyczne z wykorzystaniem silnika będą  dla uczniów cennym doświadczeniem – dodaje.

Warsztaty praktyczne stanowią część nowatorskiego programu nauczania, który wspiera również Starostwo Powiatowe w Łańcucie. – Współpraca nauki i biznesu to podstawa rozwoju gospodarczego. Cieszymy się, że EME Aero tak aktywnie wspiera szkolnictwo zawodowe w naszym regionie – mówi Adam Krzysztoń, Starosta Łańcucki.

Aleksandra Szafraniec, Dyrektor ds. Personalnych i Komunikacji EME Aero zwróciła uwagę na fakt, że wśród uczniów kierunku technik mechanik lotniczy znajduje się część przyszłych pracowników firmy. – Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie pracy na silniku lotniczym już na poziomie szkoły średniej, pozwolą na dalsze podnoszenie kompetencji technicznych absolwentów, w ramach programu rozwojowego oferowanego przez EME Aero.

Mamy nadzieję,  że ten silnik nie tylko zapewni odpowiedni poziom i jakość kształcenia praktycznego i ale również obudzi w uczniach pasję do lotnictwa tak bardzo potrzebną w naszym regionie – dodaje Robert Maślach, COO, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych EME Aero.

– Dzisiejsze spotkanie to bardzo ważny krok w rozwoju współpracy, którą szkoła oraz firma EME Aero prowadzą w ramach funkcjonujących od ponad dwóch lat klas patronackich – zwraca uwagę Bogusław Blajer, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie. – Uczniowie kierunków technicznych rzadko mają okazję pracować na tak zaawansowanym sprzęcie już na etapie szkoły średniej. Liczę na to, że nasza dodatkowo wzbogacona oferta edukacyjna wzbudzi duże zainteresowanie tegorocznych absolwentów szkół podstawowych w regionie – dodaje.

EME Aero zajmuje się naprawą i serwisem silników lotniczych Pratt & Whitney GTF z serii PW1100G-JM. Zlokalizowana w Jasionce inwestycja jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów serwisowych na świecie dla najnowszej generacji silników lotniczych tego typu. Firma nawiązała współpracę z Zespołem Szkół nr 2 w Łańcucie początkiem 2019 roku. W ramach dotychczasowych działań szkoła wraz z firmą wspólnie opracowała program nauczania, dostosowała program nauki języka angielskiego technicznego do wymogów dokumentacji technicznej, wyposażyła szkołę w wiele materiałów edukacyjnych i szkoleniowych oraz prowadzi lekcje w postaci webinariów o tematyce lotniczej.

***

Informacje uzupełniające

EME Aero to przedsięwzięcie pomiędzy dwiema wiodącymi firmami z branży lotniczej, Lufthansa Technik AG (50%) oraz MTU Aero Engines AG (50%). Wspólna inicjatywa zaowocowała ideą utworzenia jednego z najnowocześniejszych centrów serwisowych MRO dla najnowszej generacji silników turbowentylatorowych przekładniowych (GTF) z serii PW1000G – JM. 

Nowoczesny zakład zlokalizowany jest w południowo-wschodniej Polsce, w podrzeszowskiej Jasionce. Firma rozpoczęła działalność w styczniu 2020 roku. Pełna gotowość operacyjna EME Aero planowana jest na rok 2026, szacowana wydajność zakładu to ponad 450 wizyt serwisowych rocznie. Nowo powstałe centrum będzie zatrudniało ponad 1000 wykwalifikowanych pracowników.

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Grabowska
Kierownik ds. Komunikacji
mail: agnieszka.grabowska@eme-aero.com
telefon: 660 479 983

Maciej Ślęzak
Specjalista ds. Relacji z Mediami
mail: mslezak@exacto.pl
telefon: 724 368 433