EME Aero otwiera własne Centrum Szkoleniowe EME CAMPUS w Jasionce

EME Aero to jedno z największych i najnowocześniejszych na świecie centrów serwisowania silników lotniczych. Jako przedsięwzięcie dwóch światowych liderów branży lotniczej – Lufthansa Technik oraz MTU Aero Engines, ulokowane zostało w podrzeszowskiej Jasionce.  Dziś firma zatrudnia prawie 750 osób, a docelowo stan zatrudnienia przekroczy 1000 pracowników w najbliższych latach. Tylko w tym roku EME Aero zamierza zatrudnić 250 osób. 

Uroczyste przecięcie wstęgi. Od lewej: M.Darecki – Prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, E.Draus – Wice Marszałek województwa podkarpackiego, B. Pilawa – Kraus – Wice Starosta łańcucki, R.Maślach – Członek Zarządu EME Aero, A. Szafraniec – Dyrektor ds. Personalnych i Komunikacji, Dr. Ulf Reinmoeller – Członek Zarządu.

EME Aero otworzyło własne Centrum Szkoleniowe EME Campus, w ramach którego 250 nowo zatrudnionych  pracowników będzie zdobywało umiejętności oraz odpowiednie kompetencje do pracy w głównym centrum serwisowym EME Aero. Po okresie ok. 6 miesięcy będą w stanie realizować swoje zadania w zakładzie głównym.

 – Aby móc zrealizować stale rosnącą ilość silników serwisowanych w naszym zakładzie, zapewnić jakościowe i terminowe zdobywanie kwalifikacji przez naszych pracowników, zdecydowaliśmy się na otwarcie własnego centrum szkoleniowego. Skala zatrudnienia przez nasz zakład jest tak duża, że musieliśmy oddzielić rosnące zapotrzebowanie na kwalifikacje pracowników od naszego głównego centrum serwisowego.- podkreśla dr. Ulf Reinmöller CEO, Dyrektor Zarządzający ds. Biznesu w EME Aero. Nasz zakład zapełnia się bardzo szybko silnikami. W tym roku planujemy zrealizować 200 wizyt serwisowych. Aby móc spełnić ten ambitny cel, potrzebujemy wysoko wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników. – dodaje U. Reinmöller.

– Na powierzchni 4 tys.m2 powstało „mini” centrum serwisowe, ze wszystkimi systemami wspomagającymi oraz rozwiązaniami technologicznymi. Centrum zostało zaprojektowane tak, aby było optymalnie dopasowane do potrzeb wykwalifikowania nowych pracowników. Środowisko pracy oferuje najnowocześniejsze narzędzia i sprzęt, dzięki czemu każdy może ćwiczyć w rzeczywistych warunkach.wskazuje Robert Maślach – COO, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych.  Posiadamy w naszym centrum dwa silniki szkoleniowe typu GTF: silnik PW1900G oraz silnik PW1100G-JM w modułach. Zainstalowaliśmy również innowacyjny Fixed Overhaul System (FOS), który obsługuje montaż i demontaż silników serwisowanych w EME Aero. Pozwoli nam to na odzwierciedlenie centrum serwisowego EME Aero. – dodaje R. Maślach.

Liczba pracowników dołączających do EME Aero pokazała nam, że szkolenia w głównym obiekcie są czasochłonne i wpływają na już ustrukturyzowane procesy operacyjne. Dlatego zdecydowaliśmy się na utworzenie własnego centrum szkoleniowego, aby rozwijać kwalifikacje naszych nowych pracowników. W ten sposób jesteśmy w stanie szybko i skutecznie zintegrować naszych nowych kolegów
z doświadczoną już załogą EME Aero.podkreśla  Aleksandra Szafraniec, Dyrektor ds. Personalnych i Komunikacji. –  Zgodnie z jedną z naszych wartości – Think Different, stworzyliśmy unikalny program szkoleniowy składający się z: części językowej, która przygotowuje pracowników do pracy z dokumentacją techniczną, następnie mamy część teoretyczną , gdzie pracownicy poznają podstawy silnika. Każdy pracownik nabywa również uprawnienia na wózki widłowe i suwnice. Ostatnim etapem jest część praktyczna, już na silniku i modułach, pod okiem trenerów wewnętrznych – doświadczonych pracowników EME Aero oraz Zespołu ds. Szkoleń i Rozwoju EME Aero. – dodaje A. Szafraniec.

EME Aero angażuje się jednocześnie w rozwój regionalnego rynku pracy. Firma wspiera szereg działań na rzecz rozwoju edukacji lotniczej. We współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Łańcucie EME Aero uruchomiło klasy patronackie o profilu technik mechanik lotniczy. Współpracuje także ze szkołami średnimi  i wyższymi technicznymi, m.in. Politechniką Rzeszowską i Zespołem Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, organizując praktyki oraz płatne programy stażowe i zwiększając tym samym zaangażowanie młodych ludzi w branżę lotniczą.  

– Nasze Centrum Szkoleniowe będzie również miejscem, które będzie miało pozytywny wpływ na rozwój zdobywania praktycznej wiedzy w obszarze serwisowania silników. Pod koniec kwietnia zaplanowaliśmy pierwsze praktyki w tym miejscu dla uczniów  naszej klasy patronackiej w Łańcucie. Pod okiem zespołu szkoleniowego oraz trenerów wewnętrznych, uczniowie zrealizują cykl szkoleń praktycznych trwający ponad miesiąc. Cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę w tym zakresie. – podsumowuje Aleksandra Szafraniec.