Mechanika bez tajemnic: silniki z rodziny PW1000

Rodzina silników Pratt & Whitney PW1000, znana powszechnie jako typ GTF, stanowi serce działań serwisowych EME Aero. W jej skład wchodzą następujące modele silnikowe: PW1100G-JM, PW1500G, PW1900G. Znajdują one zastosowanie w samolotach marek Airbus i Embraer. Wszystkie są też serwisowane w naszym centrum. Zobacz, co warto wiedzieć na ich temat.

Silniki PW1000: technologia jutra

Silniki GTF to nowoczesne jednostki napędowe. Ich konstrukcja opiera się na module FDGS (Fan Drive Gear System); to właśnie on słusznie zaskarbił im miano innowacyjnych. Wykorzystywana w nich przekładnia przenosi wszystkie momenty obrotowe, i jak sama jej nazwa wskazuje, napędza wentylator. W rezultacie redukuje prędkość obrotową turbiny niskiego ciśnienia nawet trzykrotnie.

Wspomniana redukcja to same zalety. Po pierwsze, przekłada się na sprawniejszy odbiór energii z czynnika roboczego silnika, jakim są gazy spalinowe. Po drugie, zmniejsza zużycie paliwa, redukuje emisję hałasu oraz minimalizuje wytwarzanie szkodliwych związków. A to nie wszystko. Większa sprawność przyczynia się do zmniejszenia elementów rotujących oraz w znacznym stopniu wpływa na wagę całej jednostki, obniżając koszty eksploatacji.

Dowiedz się więcej o technologiach wykorzystywanych w EME Aero tutaj.

Silniki PW1000 w liczbach

Mimo młodego wieku, silniki z rodziny PW1000 wykonały ponad 4 mln lotów, i to tylko do końca trzeciego kwartału 2022. Daje to łączną liczbę 15 mln godzin pracy. Mają one przełożenie na oszczędność 3 mld litrów paliwa oraz redukcję ponad 8 mln ton CO2. Dużą zaletą jest także zmniejszenie poziomu hałasu do 75%.

Marka Pratt & Whitney potwierdziła dostarczanie silników do ponad 1300 samolotów dla 62 linii lotniczych na całym świecie. Oznacza to, że obecnie co 20 sekund gdzieś na świecie startuje samolot wyposażony w silniki GTF.

Dowiedz się więcej o rodzinie silników GTF od ich producenta tutaj.

Silniki PW1000, z którymi pracujemy

Silnik PW1100G-JM

Model PW1100G-JM to silnik turbowentylatorowy, który uzyskał certyfikację w grudniu 2014, zaś do powszechnego użytku został dopuszczony w styczniu 2016. Silnik jest jedną z dwóch opcji silnikowych dostępnych dla operatorów Airbusa 320 NEO.

W zależności od wersji, silnik PW1100G-JM posiada wartość ciągu rzędu 24-33K. Na uwagę zasługują również inne jego parametry: średnica wentylatora o wartości 206 cm, długość 3401 m oraz masa całkowita ok. 3 ton. Czynią go one jednym z największych spośród wszystkich silników z rodziny PW1000.

Silnik PW1500

Model PW1500, certyfikowany w lutym 2013, w powszechnym użytkowaniu jest od lipca 2016 roku. Dzięki wykorzystaniu przekładni FDS oraz nowych technologii, jest dzisiaj podstawową jednostką napędową dla rodziny samolotów Airbus A220.

Silnik PW1900

Silniki PW1900, certyfikowane najpóźniej, bo w kwietniu 2017, do użytku dopuszczone zostały rok później. Model ten stanowi pochodną silnika PW1500 i jest dziś powszechnie stosowany w najnowszej generacji samolotach Embraer E190-E2 oraz Embraer E195-E2.

Więcej o parametrach wszystkich serwisowanych przez nas silników PW1000 przeczytasz tutaj.

Dzięki najwyższej wartości współczynnika dwuprzepływowości w historii silników turbowentylatorowych, silniki PW1000 są obecnie wiodącymi jednostkami napędowymi dla samolotów najnowszej generacji. A ponieważ pracują ciszej, niż klasyczne modele oraz powstają z myślą o dobru środowiska, cieszą się rosnącą popularnością. To, a także niskie koszty eksploatacji oraz ciągłe testy nad nowymi odmianami i jeszcze doskonalszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, sprawia, że silniki GTF są przyszłością lotnictwa cywilnego.